Regisztráció szűrése

Regisztráció szűrése

Niethammer Zoltán írta időpontban
Válaszok szám: 15
Sziasztok!

Van egy vlogo.hu moodle oldalam, a szokásos önkéntes regisztrációval. Az utóbbi időben az USA-ból tömegesen regisztrálnak felhasználók, mindenféle sex reklámokkal. A profiljukba berakják a reklámok képeit. Ha kitörlöm a felhasználót, akkor ismét regisztrál.
Lehet védekezni ellenük valahogy?


Válasz erre: Niethammer Zoltán

Tárgy: Regisztráció szűrése

Vida Andrea írta időpontban
nálunk ugyanez volt a helyzet egész félévben. (joome.bibl.u-szeged.hu/moodle) Ráadásul attól, hogy kitöröltem a felhasználót, még megmaradtak a nyomai, pl. a Feladatok névsorában, meg egyes kurzusokban. Bosszantó volt lapozgatni a sok fölösleges felhasználó között, és nem tudtam rá megoldást találni.
Válasz erre: Vida Andrea

Tárgy: Regisztráció szűrése

Vágvölgyi Csaba írta időpontban
Ezek szerint nálatok a nyitottak a kurzusok? Az hogy valaki beregisztrál az oldalra még nem ok arra, hogy bármelyik kurzusra is bekerüljön. A kurzusokat (főleg azokat, ahol feladat is van) az esetek többségében célszerű jelszóval védeni.

Vágvölgyi Csaba
Válasz erre: Vágvölgyi Csaba

Tárgy: Regisztráció szűrése

Vida Andrea írta időpontban
minden kurzushoz külön kódot rendelek mindig.
Ennek ellenére ebben a félévben az a furcsaság is előállt, hogy két _hasonló témájú_, ám eltérő csoportoknak szóló kurzus hallgatói keveredtek...

Erre biztos lehet valami kulturált megoldást találni, próbálkoztam a metakurzus kitanulmányozásával is, de abban sem találtam megoldást - de aztán feladtam, elsodortak egyéb tennivalók és adminisztrációk.

Örültem, hogy véget ért a félév úgy, hogy a hallgatók sikeresen megtanultak feladatot feltölteni. :)
Válasz erre: Niethammer Zoltán

Tárgy: Regisztráció szűrése

Losonczi Péter írta időpontban
Szia!

A regisztráció ellen esetleg a Captcha használata.
Ha nem szeretnél ellenőrzőkódot használni, akkor a Spam Cleaner-t lehetne megpróbálni a Portáladminisztráció --> Jelentések --> Levélszemét-eltakarító. Ez talán csak az 1.9.5-ben jelent meg. Itt kulcsszavak alapján lehet a felhasználók profilját végignézetni, de magát a regisztrációt nem akadályozza nyilván. Esetleg az IP tartományok tiltása, de az is kijátszható. Leghatásosabb a Captcha megoldás lehet.
Válasz erre: Losonczi Péter

Tárgy: Regisztráció szűrése

Vida Andrea írta időpontban
Köszönöm, Péter!...és Csaba, a te válaszodat csak később láttam. :)

...ráadásul a kurzusainkra elvileg nem is regisztrálhat bárki, hanem kulcsos mind.

A Captchát mennyire tartjátok visszatartó erőnek, akik ismeritek és használjátok? Én még sosem próbáltam, de valamilyen technikai fórumon azt olvastam róla, hogy nem igazán hatékony.
Válasz erre: Vida Andrea

Tárgy: Regisztráció szűrése

Vágvölgyi Csaba írta időpontban
A Captcha elsősorban az automatikusan regisztráló scriptek ellen hatékony, az emberi "hülyeség" ellen nem használ, de azért segít... (a lustaság nagy úr kacsintás)

Az tényleg érdekes, hogy jelszóval védett kurzusokban hogy kerülnek be nem odavaló felhasználók, de nem tudok rá épkézláb magyarázatot. szomorú
Válasz erre: Niethammer Zoltán

Tárgy: Regisztráció szűrése

Vágvölgyi Csaba írta időpontban
Csatlakozom Kerekes Péter válaszához. A Captcha használata valóban jelentősen csökkenti a spam jellegű regisztrációk számát.
A használata nagyon egyszerű: A hitelesítéseknél engedélyezni kell a Captcha (recaptcha) használatát. A http://recaptcha.net oldalon kell egy ingyenes regisztráció, ahol az domainnevünkhöz rendelve kapunk egy kulcsot. Ezt kell megadni a Moodleban, és máris megy a dolog. Mi is ezt használjuk a moodlemoot.hu oldalon.

Megj.: Iskolában, egyetemen és minden más helyen, ahol jól körülhatárolható és tervezhető a felhasználói kör nem tartom okos dolognak az e-mail alapú regisztrációt. Érdemes központilag felvenni a felhasználókat. A megfelelő adatok birtokában (ami általában rendelkezésre áll egy ilyen intézményben) ez nem nagy munka.

Vágvölgyi Csaba
Válasz erre: Vágvölgyi Csaba

Tárgy: Regisztráció szűrése

Törölt felhasználó írta időpontban
Vagy ezen, vagy egy másik moodle-os fórumon, vagy valami leírásban (elnézést, tényleg nem emlékszem pirulás) volt valami olyasféle trükk leírva, hogy regeléskor nem a frissen regelt júzernak küld el valami e-mailt a rendszer, hanem előbb az adminnak, aki ha azt elfogadja, akkor továbbküldi az infót a friss júzernak. Nem tudom, ez alapján a felületes leírásom alapján valaki felismeri-e, miről lehet szó vagy hol van ez leírva. Még annyi támpontom van nagyon ködösen, hogy vmelyik php állományba kellett belematatni ahhoz, hogy ez működjön is.

Sajnos, többre nem emlékszem (pedig most én is keresem ezt a megoldást).
Válasz erre: Törölt felhasználó

Tárgy: Regisztráció szűrése

Vágvölgyi Csaba írta időpontban
Nem ezen a fórumon szerepelt az említett megoldás (legalábbis én nem emlékszem rá), de ettől függetlenül hasznosnak tűnik. Ha lesz egy kis időm utánanézek a dolognak.

Egyébként mindig is hiányoltam ezt a fajta regisztrációs lehetőséget a Moodleból, amikor a felhasználó adja meg az adatait, de a rendszergazda engedélye kell a a tényleges regisztrációhoz.

Vágvölgyi Csaba
Válasz erre: Vágvölgyi Csaba

Tárgy: Regisztráció szűrése

Niethammer Zoltán írta időpontban
Szia!

Rátaláltam egy fórumon, és kicsit magyarosítottam.
A lényeg, hogy egy alternatív regisztrációs űrlapot kell kitöltenie az új felhasználónak. Ez csak az adminnak küld levelet, a felhasználó adataival.
Az admin utána meg tudja erősíteni a kérést, vagy törölni tudja a felhasználót. Végül e-mailt küld a felhasználónak, ha elfogadta a kérést.
Tömeges regisztrációnál fárasztó lehet, de nekem éppen ez kell, mert a vlogo.hu oladalon kicsi a forgalom.

Telepítés:
1: Másold a csatolt fájlokat a login mappába!
2: Kapcsold ki az e-mail alapú regisztrációt!
( Felhasználók - Hitelesítés- Hitelesítés kezelése)

3: A főoldalra a főmenübe vagy egy HTML blokkba tegyél egy linket, ami az új űrlapra mutat:

http:// ...... /moodle/login/request.php
Válasz erre: Niethammer Zoltán

Tárgy: Regisztráció szűrése

Vágvölgyi Csaba írta időpontban
Köszönjük a munkát! (Jobb későn, mint soha :))
A fenti problémához (is) van alternatív megoldás ezen az oldalon (első link):
http://docs.moodle.org/en/Administration_hacks

Ajánlom minden Moodle rendszergazdának!

Vágvölgyi Csaba
Válasz erre: Vágvölgyi Csaba

Tárgy: Regisztráció szűrése

Törölt felhasználó írta időpontban
Ezt a linket kerestem korábban. mosoly

Egyúttal szeretném kiegészíteni kérdéssel ezt a regisztrációs szűrése témakört: bekapcsoltam a recaptcha-t (privat key, public key, minden).
De!
Regisztrációkor újra és újra újabb kapcsákat ad fel a new user regisztrációs formja ahelyett, hogy megtörténne a regisztráció. Ennek a jelenségnek mi lehet az oka?
Válasz erre: Törölt felhasználó

Tárgy: Regisztráció szűrése

Vágvölgyi Csaba írta időpontban
Még soha nem találkoztam a fent említett jelenséggel.
Úgy érted, hogy az alábbi felületen, amikor a regisztrálni kívánó felhasználó megnyomja az Új felhasználói azonosítóm létrehozása gombot, akkor a visszakerül erre az oldalra egy újragenerált Captcha-val?

Captcha
Válasz erre: Vágvölgyi Csaba

Tárgy: Regisztráció szűrése

Törölt felhasználó írta időpontban
Pontosan. Create my new account és kap egy újabb kapcsát hibaüzeet nélkül. A beírt regisztrálandó adatai nem vesznek el, de a rendszerben nem jelenik meg sehol.

Elolvastam a reCAPTCA elvét, egy nekik ismert és egy nekik is ismeretlen szót kell megadni, ebből az ismertnek jónak kell lennie. De az előbb egy olyan kapcsát fogtam ki, amiben a szó volt nehezen olvasható és a másik szó egy jól olvasható szám volt (1971) - és ott se ment a dolog. Nem látom, milyen más captcha lehetőségem van, ami moodle-kompatibilis. töprengő