Technikai fórum

moodle telepítés a CWI.HU -ra

 
Picture of Szabolcs Papp
moodle telepítés a CWI.HU -ra
by Szabolcs Papp - Wednesday, 28 May 2008, 6:53 PM
 
Sziasztok!

Felmásoltam a moodle mappát egy CWI-s tárhelyre. (Ajánlom mindenkinek, ugyanis viszonylag akadásmentesen felment)
Utána elkezdtem a telepítést:
1. lépés:
Minden tesztre azt írta ki, hogy sikeres...szuper!
2. lépés:
Webcím: http://users.cwi.hu/pappszab/moodle
Moodle-könyvtár: mnt/users/p/a/pappszab/moodle
Adatkönyvtár megadása: /mnt/users/p/moodledata

Nem tudom, hogy mit szúrok el, de a következő hibaüzenetet kapom:
A megadott 'Adatkönyvtár' nem létezik, vagy nem sikerült létrehozni. Módosítsa az útvonalat vagy hozza létre a könyvtárat.

Hogyan módosítsam az útvonalat, vagy hova hozzam létre a moodledata mappát?
Én a moodle mappa mellé tettem, de nem volt jó.

Előre is köszi a segítséget!
Üdv.:
Papp Szabolcs

siker.jpg
Picture of Vince Gángó
Tárgy: moodle telepítés a CWI.HU -ra
by Vince Gángó - Wednesday, 28 May 2008, 7:37 PM
 
Szia!

Ezzel az útvonallal megy, ha a moodle könyvtár mellé hoztad létre a moodledata könyvtárat:
/mnt/users/p/a/pappszab/moodledata

Nyafogni fog majd, hogy a webről elérhető a könyvtár, és hogy ez nem biztonságos, de ingyenes szolgáltatónál (tudtommal) nincs lehetőség webrooton kívülre tenni bármit is.

Vince
Picture of Dávid Takács
Tárgy: moodle telepítés a CWI.HU -ra
by Dávid Takács - Wednesday, 28 May 2008, 7:45 PM
 
Ha van lehetőség .htaccess fájlt használni, akkor tehetsz egyet a moodledata könyvtárba, egy 'deny from all' sorral, és akkor weben keresztül nem lehet megközelíteni, úgyhogy 'egészen biztonságos' lesz.
Picture of Szabolcs Papp
Tárgy: moodle telepítés a CWI.HU -ra
by Szabolcs Papp - Wednesday, 28 May 2008, 9:04 PM
 
Ok, ez működött, de a következő lépésnél újabb hiba van!

Beállításaim:

Típus: MySql

Gazdagép szervere: pappszab.cwi.hu

Adatbázis: moodle

Felhasználó: (ide nem írta semmit)

Jelszó: (ide nem írtam semmit)

táblázat előtagja: mdl_

A hibaüzenet ez volt: Nem sikerült a megadott adatbázishoz csatlakozni. Ellenőrizze adatbázisának beállításait.

Köszi a segítséget!

Papp Szabolcs



Picture of Vince Gángó
Tárgy: moodle telepítés a CWI.HU -ra
by Vince Gángó - Wednesday, 28 May 2008, 9:41 PM
 
A szerver neve szerintem mysql (a nyitólapon kint van a hír az új sql szerverről), a felhasználónév és jelszó pedig ugyanaz, amivel a tárhelyet eléred, ismét csak szerintem, nincs cwi-s tárhelyem :-D

Vince
Picture of Szabolcs Papp
Tárgy: moodle telepítés a CWI.HU -ra
by Szabolcs Papp - Monday, 2 June 2008, 8:42 AM
 
Szia!

Nem műkszik a jelszó, pedig pontosan azt adom meg, ami az ftp-s kapcsolathoz is kell.
A webszerver neve: így adom meg -- > pappszab.cwi.hu

De nem enged tovább a telepítő.
Sajnos már nincs több ötletem, hogy milyen ingyenes tárhelyre próbáljam meg feltelíteni.

Köszi a segítséget!

Szab
Picture of Vince Gángó
Tárgy: moodle telepítés a CWI.HU -ra
by Vince Gángó - Monday, 2 June 2008, 9:27 AM
 
Webszerver vagy adatbázisszerver? Nagyon nem mindegy.
A cwi-nél a mysql jelszavadat is te adod meg a tárhely adminisztrációs felületén a bal oldali mysql menüpontban.
Paksi Attila
telepítés leírás CWI.HU -ra
by Attila Paksi - Monday, 2 June 2008, 5:05 PM
 

Moodle a cwi.hu-n

Első lépések:

  1. Regisztrálni a cwi.hu oldalon.
  2. Aktiválni a regisztrációt visszaigazoló e-mail segítségével
  3. Belépni a cwi.hu oldalon a regisztrációkor megadott felhasználónévvel és jelszóval
  4. A MySQL menüpont alatt aktiválni az adatbázis használatot (jelszót megjegyezni!)
  5. Az aktiválás után megkapott e-mail alapján (illetve a regisztrációkor megadott jelszó használatával) a Moodle telepítés elindítása.

Moodle telepítés I.

  1. Letölteni a www.moodle.org oldalról az éppen elérhető legfrissebb verziót (1.9.1+)
  2. Saját gépünkön kicsomagolni a letöltött tömörített fájlt
  3. Csatlakozni egy ftp kliens által a cwi-s tárhelyünkhöz (az aktiválás után kapott e-mailben vannak az adatok a jelszó kivételével – amit fejünkben tárolunk J ). Ilyen kliens lehet pl. a Total Commander ftp kliense, Filezilla, stb…
  4. Kapcsolódás után a kicsomagolt fájlok felmásolása a tárhelyünkre. (ez nekem többször is megszakadt, ügyeljünk arra, hogy biztosan fel legyen másolva az összes fájl – elég, ha akár csak 1 is kimarad, könnyen gondunk származhat belőle)
  5. Gépeljük be a böngészőnkbe az általunk kiválasztott felhasználónévhez tartozó webcímet. Az én felhasználónevem: moodlepakati. A cím amit be kell gépelni tehát: moodlepakati.cwi.hu

Moodle telepítés II.

  1. Kiválasztani a Magyar nyelvet - tovább
  2. Átnézni, hogy az ellenőrzések sikerültek-e? – igen – tovább
  3. Elérési utak megadása. Az adatkönyvtár megadását kell módosítanunk. Alapértékként amit felajánl nekünk az nem megfelelő. Az adatkönyvtár felett lévő – nem szerkeszthető – mezőből lemásoltam az értéket, majd mögé biggyesztettem még a moodledata könyvtár elnevezést. Tehát az adatkönyvtár nálam: /mnt/users/m/o/moodlepakati/moodledata. Mehetünk tovább.
  4. Az adatbázis kapcsolat megadása. Meg kell adnunk azokat az adatokat a Moodle rendszernek, mellyel hozzáfér az adatbázishoz.
  • Típus: mysql
  • Gazdagép: mysql (a cwi.hu ezt adja meg, más szolgáltatónál ez különbözhet)
  • Adatbázis: moodlepakati (mindenkinek a saját felhasználóneve)
  • Felhasználó: moodlepakati (mindenkinek a saját felhasználóneve)
  • Jelszó: xxxxxxx (mindenkinek a saját felhasználónevéhez tartozó jelszó / ami lehet egy külön jelszó is, melyet az adatbázis aktiválásakor adtunk meg)
  • Táblázat előtag: mdl_ (ez az alapbeállítás, hagyjuk változatlanul)
Ha mindent beállítottunk léphetünk tovább!
  1. Átnézni a php hibajegyzéket. A xmlrpc nevű php kiterjesztést hiányolja a telepítő, de amint olvasható is a sárgán kiemelt üzenetből, ez csupán a hálózati Moodle használatához ajánlott.
  2. Nyelvi csomag letöltése – letölteni majd tovább
  3. A config.php létrehozása – tovább
  4. Licenc elfogadása – tovább
  5. Adatbázis telepítés elindítása. Felügyelet nélküli működtetés esetén (pipa látszik) sorban létrehozza az adattáblákat. Ha bármi probléma felmerülne menet közben, a telepítő jelzi azt felénk - tovább
  6. A rendszergazda fiókjának beállítása. ( FONTOS: Jegyezzük meg/fel az adminisztrátor felhasználói nevét és jelszavát!!)

Utána már minden megy a maga útján. A telepítés után (és bármely új összetevő telepítése után is) mindig érdemes az „Értesítések” menüpontra kattintani, ugyanis ha bármi hibát észlel a rendszer, akkor azt ott közli velünk.

Jelen esetben azt olvashatjuk, hogy az adatkönyvtár közvetlenül elérhető az Interneten keresztül – sajnos. A rendszer azonban működőképes, de a feltöltött állományokhoz/kurzusfájlokhoz bárki hozzáférhet.

Ezért érdemes kipróbálni Vince javaslatát a .htaccess fájl használatával.

Remélem segítettem.

Picture of Vince Gángó
Tárgy: telepítés leírás CWI.HU -ra
by Vince Gángó - Monday, 2 June 2008, 7:30 PM
 
A htaccesst nem én, hanem Takács Dávid ajánlotta. Én még nem találkoztam olyan ingyenes tárhellyel, ahol működött volna a htaccess használata. Ha tudtok ilyet, megjegyzem, megjegyezzük :-) Az elmúlt 2 évben szerencsére nem volt dolgom ingyenes tárhellyel, de talán jól jön majd valamikor...

Vince
Paksi Attila
Tárgy: telepítés leírás CWI.HU -ra
by Attila Paksi - Monday, 2 June 2008, 8:51 PM
 

Oh, ezer bocsánat, ne haragudj! Elnéztem :-)
Amúgy kipróbáltam a .htaccess-t de nem tudom szerkeszteni, másolni, mozgatni - semmit (Total Commanderben próbálkoztam).
A Moodle automatikusan odateszi ezt az állományt az adatkönyvtárba? Mert nem én tettem oda a telepítésnél, most mégis ott van - csak nem tudok vele semmit sem kezdeni...

Picture of Árpád Bánhidi
Tárgy: telepítés leírás CWI.HU -ra
by Árpád Bánhidi - Monday, 2 June 2008, 10:26 PM
 
A Moodle telepítéskor automatikusan teszi oda ezt az állományt. Nálam is így van, pedig a webszerver DocumentRoot könyvtárán kívül van a moodledata.
Alapértelmezett esetben két sort tartalmaz:
deny from all
AllowOverride None

Ez azt jelenti, hogy minden kérést, ami erre a könyvtárra esik, letilt, ahogyan megakadályozza azt is, hogy a globális vagy a virtuális szerver konfigurációjában megadott értékek bizonyos körét felül lehessen írni (AuthConfig, Limit, Indexes, Fileinfo, Limit, Options). Az Apache minden könyvtárban ellenőrzi, hogy létezik-e ilyen állomány, és az adott könyvtárra vagy állományra vonatkozó jogokat összesíti, és az után dönt a kiszolgálásról.
Ismereteim szerint az ilyen állományokat nem nagyon szeretik alkalmazni az ingyenes tárhelyeken, vagy csak nagyon korlátozott mértékben.

Az eredeti probléma megoldásaként csak azt látom, hogy át kellene nézni a CWI leírását a beállításokra vonatkozólag és aprólékosán minden lépést végigcsinálni. A különböző adatokat meg te tudod, hogy hova mit adtál meg.

Jó munkát!
RPi
Picture of Szabolcs Papp
Tárgy: telepítés leírás CWI.HU -ra
by Szabolcs Papp - Friday, 6 June 2008, 9:38 AM
 
Sziasztok!

Köszi Mindenkinek a segítséget, végre felment a cwi-re és úgy tűnik minden ok!


Üdv.:
Szab
Picture of Csaba Vágvölgyi
Tárgy: telepítés leírás CWI.HU -ra
by Csaba Vágvölgyi - Thursday, 12 June 2008, 1:22 PM
 
Sziasztok!

Örülök, hogy a CWI-re sikerült telepíteni a Moodle-t, de úgy tűnik itt is bajok lesznek. A CWI állítólag módosította a php beállításokat, és a memory_limit értéke mindössze 16M, ami egy 1.8/1.9-es Moodlenak már kevés. Akinek a CWI-n fut Moodle rendszere ellenőrizze, hogy minden rendben működik-e.
(A hírt egyébként Nagy Gusztáv portálján olvastam.)

Vágvölgyi Csaba
Picture of Peter Fritz
Tárgy: telepítés leírás CWI.HU -ra
by Peter Fritz - Saturday, 31 October 2020, 12:19 PM
 

Tisztelt Paksai Attila!

A Moodle 3.9.2.-+ telepíteném, de sajnos elekadta! Olvastam a leírását: 

"Az adatkönyvtár megadását kell módosítanunk. Alapértékként amit felajánl nekünk az nem megfelelő. Az adatkönyvtár felett lévő – nem szerkeszthető – mezőből lemásoltam az értéket, majd mögé biggyesztettem még a moodledata könyvtár elnevezést. Tehát az adatkönyvtár nálam: /mnt/users/m/o/moodlepakati/moodledata. Mehetünk tovább."

Ezt a trükköt megpróbáltam én is, de sajnos ne mengedi: 

"Az adatok gyökérkönyvtára nem biztonságos." 

Hogyan tudnék továbbhaladni a telepítésben? Tudna segíteni?


Picture of Gyula Papp
Tárgy: telepítés leírás CWI.HU -ra
by Gyula Papp - Saturday, 31 October 2020, 2:31 PM
 

Kedves Péter!

Ha jól látom, tárhelyre történik a telepítés. Azt javaslom, hogy fogadja el rendszer által felkínált értéket. 

A lényeg az, hogy a moodledata semmi szín alatt nem lehet a moodle mappán belül. Tényleg nem biztonságos.

Picture of Peter Fritz
Tárgy: telepítés leírás CWI.HU -ra
by Peter Fritz - Saturday, 31 October 2020, 8:33 PM
 

Igen, én elfogadnám, de akkor hibát jelez! (az 1. csatolt kép szerint)


Picture of Peter Fritz
Tárgy: telepítés leírás CWI.HU -ra
by Peter Fritz - Friday, 13 November 2020, 9:33 PM
 

Felvettem a kapcsolatot a tárhely szolgáltatójával!

A következő választ kaptam tőlük:

"Illetékes csoportunk kivizsgálta a problémát. A /web/moodledata könyvtár nem megfelelő helyen van, mert így az valóban nem írható. Ezen biztonsági okokból nem is áll módunkban változtatni. A megfelelő könyvtár, a /web/bringasjogsi.hu/moodledata lenne. Viszont a Moodle így panaszkodni fog, hogy ez így kívülről is elérhető. Továbbá a Moodle nem veszi figyelembe azt sem, ha például .htaccess fájl segítségével letiltjuk a mappa külső elérését.

Ebben az esetben az jelenti a megoldást, ha a Moddle-en belül átírásra kerül az a kód, ami vizsgálja a /moodledata külső elérhetőségét."

Mit tehetek akkor most!? Senki nem enged! Sem a Moodle, sem pedig a tárhely szolgáltatója! :-(
Akkor így most előfordulhat, hogy nem tudom telepíteni a Moodle-t? Ez kellemetlen lenne, mert nagy szükségem lenne rá! Nincs esetleg valami más megoldás?

Köszönettel várok egy kis segítséget! :-(
Picture of Gábor Zsolt Nagy
Tárgy: telepítés leírás CWI.HU -ra
by Gábor Zsolt Nagy - Monday, 16 November 2020, 11:15 AM
 

Én mennék másik szolgáltatóhoz. Egy másik tárhely szolgáltatónál vannak az oldalaim, de ott azért sokkal több lehetőségem van a beállításokra.

Rádaásul most meg akartam nyitni a cwi.hu-t és ennyi fogadott:

This account has been suspended.
Either the domain has been overused, or the reseller ran out of resources.

Ez így komolytalan.

Annyi bizonyos, hogy a kódban ki lehet venni ezt az ellenőrzést, de nem biztos, hogy megéri.

Gábor