"Közös" mappa elérése kurzusok alól

"Közös" mappa elérése kurzusok alól

Nits László írta időpontban
Válaszok szám: 9
Sziasztok!

A portálunkon szeretnénk egy olyan "közös" mappát létrehozni, melyet több kurzus is lát. A fájlok csatolásánál a mappa/fájl kényelmesen kiválasztható marad.
Próbáltam metakurzussal, de nem sikerült.
A segítségeteket előre is köszönöm!

Nits László
Válasz erre: Nits László

Tárgy: "Közös" mappa elérése kurzusok alól

Vágvölgyi Csaba írta időpontban
A mappa tartalma folyamatosan változni fog? Szükség van rá, hogy több kurzusból is fel tudjanak tölteni oda állományt, vagy csak látniuk kell?
Más is láthatja a mappát, vagy ez nem volna túl szerencsés?

Esetleges megoldás(ok) a fenti kérdésekre adott válaszok függvényében:

1. A Moodle nyitólapján lévő mappát használni (címoldal/portál állományai).
2. Egyszer létrehozni a mappa tartalmát és ha nem változik, akkor importálással átemelhető a többi kurzusba. Persze ekkor a tárhelyfoglalás is többszörös lesz.
3. Egy moodle-ön kívüli mappába feltölteni az állományokat, és csak hivatkozni rá a kurzusokból.

Ezek a megoldások nehézkesek, ha rendszeresen változik a mappa tartalma.

Most ennyi ötletem van...

Vágvölgyi Csaba


Válasz erre: Vágvölgyi Csaba

Tárgy: "Közös" mappa elérése kurzusok alól

Nits László írta időpontban
A mappában olyan nagyobb méretű dokumentumok lennének, melyeket több kurzusban is használnák és nem szeretnénk feleslegesen 4x-5x ua. tárolni. (pl.: informatika érettségi feladatlapok, források)
De fontos lenne, hogy fájl csatolásaként ("Kapcsolás állományhoz vagy honlaphoz") egyszerűen lehessen rá hivatkozni a kurzusokból. (ne kelljen vágólapon húzni-vonni az URL-t)
A feltöltés egy személy végezni, talán így rendet lehet tartani ...
Publikus anyagok lennének, így a portál tanárai-tanulói láthatnák.

Van egy "Technikai kurzusunk", ahol minden tanár és diák résztvevő. Arra gondoltam, hogy egy unix-os link minden (közös anyagokat használó) kurzus fájlainak gyökerében a "Technikai" kurzusnak a közös mappájára működhetne.
Vagy a moodle nem szereti a unix-os linkeket?

Nits László


Válasz erre: Nits László

Tárgy: "Közös" mappa elérése kurzusok alól

Törölt felhasználó írta időpontban
Nekünk van egy diákcentrumunk, ahol megengedünk ilyen dolgokat. A lényegaz, hogy az érintettek számára egy közös kurzus üzemeljen. Vagy külön egy kurzus, aminek ez a célja, s ez műkodhetne intranet-szerűen.
Válasz erre: Nits László

Tárgy: "Közös" mappa elérése kurzusok alól

Vágvölgyi Csaba írta időpontban
Kipróbáltam a fájlrendszer szintű linket (készítettem egy mappáról egy szimbolikus linket) és tudtam rá hivatkozni a másik kurzusban. Ez nem jutott volna eszembe, de úgy tűnik működik :)

Egyébként ha van közös kurzus, akkor az abba elhelyezett állományokra tényleg lehet hivatkozni, de akkor kell a URL.

Vágvölgyi Csaba
Válasz erre: Nits László

Tárgy: "Közös" mappa elérése kurzusok alól

Bánhidi Árpád írta időpontban
A szimbólikus linkek sikerén felbátorodva elkezdtem gondolkozni, hogy miként lehetne olyan kurzust készíteni, amit csak a közös állományok kezelésére használnánk. A metakurzus erre jó, de kell egy kis kiegészítés. :-)

A gondolkozásom eredménye az lett, hogy készítettem egy olyan kurzusformátumot, amiben a files modul jelenik csak meg (csatolva a hozzászóláshoz). Egy ilyen formátumú kurzus egyszerűbbé teheti a file-ok kezelését (egy kattintással biztos kevesebb :-), a többi kurzusban pedig a tanár kiválaszthatja, hogy melyik állományra hivatkozik.
Ha a kurzus rejtett, akkor megvan az az előnye, hogy nem kerül bele a kurzusok biztonsági mentésébe sem, így nem okoznak gondot a nagyméretű állományok és még a diákok sem látják közvetlenül.
Ha cél az, hogy a diák is lásson néhány könyvtárat vagy állományt, akkor szerintem érdemes az adott kurzusban a könyvtár kijelzési erőforrást használni, ahelyett, hogy a metakurzust használnák. Egyébként ez a megoldás metakurzus nélkül is jól működik.

Egyetlen baj van a jogosultságrendszerben, mégpedig az, hogy csak egy opció van az állományok kezelésére. Ez pedig teljes hozzáférést biztosít, így, ha nem akarjuk, hogy véletlen törlés legyen, vagy ők maguk oda nem illő anyagot töltsenek fel, akkor marad a fenti megoldás.

A kurzusformátumnak ez csak az első változata. Jelenleg úgy működik, hogy egy iframe-ben jeleníti meg a kurzus állományait a files modulra hivatkozva.
Elkedztem továbbfejleszteni, de az új verziónak van még egy apró hibája. Ha van ilyen formátumú kurzus, akkor onnantól nem lehet belépni a portálra. Amint sikerült kijavítanom a hibát jelentkezem az új változattal.
Válasz erre: Bánhidi Árpád

Tárgy: "Közös" mappa elérése kurzusok alól

Vágvölgyi Csaba írta időpontban
Érdekes ötlet, majd tesztelem.
Szerintem érik ebből egy előadás a MoodleMoot 2007-en. :)
Ugye van rá remény?

Üdv: Vágvölgyi Csaba
Válasz erre: Vágvölgyi Csaba

Tárgy: "Közös" mappa elérése kurzusok alól

Bánhidi Árpád írta időpontban
A reményhal meg utoljára. :-)

Viccet félretéve beszélhetünk róla, de ezzel kapcsolatban biztosat majd csak a LOK után tudok mondani. Ugyanis lesz ott is előadásom (2. nap adminisztrációs eszközök), közben meg holnap elmegyek néhány kollégával 4 napra Németországba a testvériskolánkba, szóval időm sem nagyon lesz addig, hogy a témával foglalkozzam.

Ahogy néztem a határidőket, nem tartom elképzelhetetlennek, hogy egy 20 perces előadás értelmes tartalommal ne jöjjön össze november közepére.
Válasz erre: Bánhidi Árpád

Tárgy: "Közös" mappa elérése kurzusok alól

Nits László írta időpontban
Szia Árpi!

"Egyetlen baj van a jogosultságrendszerben, mégpedig az, hogy csak egy opció van az állományok kezelésére. Ez pedig teljes hozzáférést biztosít, így, ha nem akarjuk, hogy véletlen törlés legyen, vagy ők maguk oda nem illő anyagot töltsenek fel, akkor marad a fenti megoldás"

Ezt nem értem. Nálunk a technikai kurzust (ahol a Shared mappa van) csak az admin tudja írni. Tanár-diák tanuló szerepkört kapott. Szimbólikus linkekkel kényelmes az állományok csatolása a többi kurzusból, törölni-feltölteni csak az admin tud az osztott mappában.

Vagy a "fenti megoldást" értettem félre? (melyik fenti :-) )

Válasz erre: Nits László

Tárgy: "Közös" mappa elérése kurzusok alól

Bánhidi Árpád írta időpontban
Vagy az is lehet, hogy én keveredtem meg.

Ha a kurzusban tanulói a szerepkör, akkor az állományokat csak úgy látja, ha a "Kapcsolás állományhoz vagy weblaphoz" vagy a "könyvtár kijelzése" forrást adod a kurzushoz. Ebben az esetben valóban nem tud írni a könyvtárba.

Mi van akkor, ha egy kurzusban, ahova belinkelted a shared/közös mappát a moodledata könyvtárban filerendszer szinten, a tanár szeretne mást is láttatni? Tanár szerepkörben mindent megtehet az állományokkal. Vagyis egy olyan kurzusban is szerkesztheti a könyvtár tartalmát, ahol csak hivatkozás van a file-okra. Vagy a kurzusokban a tanárok nem szerkesztő tanár funkciót kapnak, vagy elveszed tőlük az állománykezelés jogot? Ez is járható út.

Az is lehet, hogy nem ugyanazt értjük a hivatkozás alatt, vagy két különböző megoldásról beszélünk. Ezen még rágódom. Lehet, hogy majd leírom részletesebben, hogy mire gondolok, hogy világosabb legyen.